Facebook Sayfamız

Anket

Domuz Avında Kullandığım Tüfek,

Yivsiz Av Tüfeği
Yivsiz Av Tüfeği
75% [6 Oy]

Yivli Tüfek
Yivli Tüfek
25% [2 Oy]

Oy: 8
Oy vermek için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.
Başlama Tarihi: 08.01.14

Emanet KöpeklerYazdır

Avatar

Arap, Lisko, Paytak ve Tomy ve diğer köpeklerimizin anısına...

Köpeklerimiz... Domuz avında bize domuzları getiren köpeklerimiz. Aynı takıma ait olduğumuz takım arkadaşlarımız. Karda kışta, her türlü hava şartında beraberce binlerce km yol katettiğimiz köpeklerimiz.

Dünyada kaç canlı karşılıksız sevdiği birinin, zevki ve hobileri için düşünmeden canını verir. Ben çok düşündüm bir örneğini daha bulamadım.

Yavruluğundan itibaren bizimle olan, büyük heveslerle ize hiç düşünmeden saldığımız ve her posta bitiminde endişe içinde bekleyip, gelişlerinde derin bir oh çektiğimiz köpeklerimiz. Domuza yakın gitmesiyle, sertliği ile, domuzu çevirip bize getirmesi ile gurur duyarak göğsümüzü kabartarak anlattığımız köpeklerimiz. 
Oysa ne kadar da canlarını üzerlerinde taşıyorlar. Her gidişleri bir elveda aslında. Ve her seferinde hiç düşünmeden ize saldığımızda hangimiz düşünüyor bir daha dönmeme ihtimallerinin ne kadar çok olduğunu. Posta bitiminde köpeklerimizi beklerken hüzünlü acabalara gebe kalıyor zihnimiz. Köpekler her çıktığında postadan tebessümlerre dönüyor hüzünlü bekleyişlerimiz.

3 sezonda 4 usta köpeğimizi kaybederek en acılarını yaşadık bu hüzünlerin. 

Lisko karlı bir günde azılının peşine gitti. Ve gelmedi bir daha. En üzücü durumlardan da biri bu. Çalındı mı öldümü bilememeniz. Veyahut sizinle o kadar bereketli avlardan sonra size o denli domuzlar vurdurup rütbeler taktırdıktan sonra en azından teşekkür babında bir ufak seremoni bile yapamadan kaybetmek köpeğinizi...

Tomy hırsımıza yenildiğimiz bir anda gitti. Yine çok karlı bir av gününde domuzların aykırı gitmesi sonucu postadan çıkan ilk köpekti. Tek başına üç azılının izine salmıştık. Ciğer bölgesine tek bir diş darbesi ile veda etti ava ve dünyaya. Bütün gece aradık artık bekleyemeyecek durumda kalıp döndük. Sonraki hafta yaylada her zaman gittiği kışlanın ağılında bulduk ölüsünü. En azından şimdi yattığı yeri, her zaman avlandığı yerde gömülü olduğu bölgeyi biliyoruz.

Ve Arap. Bu haftasonu, bir azılının peşinde ve kesiğinden anladığımız kadarıyla genç bir azılının peşinde, çok derin bir kaburga hizası kesiği ile akşam yanımıza döndü.Apar topar veterinere gittik. Veteriner yaklaşık 2 saatlik uzaklıkta ama daha önceki operasyonlardan tecrübe ile yola çıkarken aradık ve hem bilgi verdik hemde randevu aldık. Götürdüğümüzde yaranın çok sıkıntılı olduğunu ve risk taşıdığını bize söyledi hemen. 3 şırınga morfinden sonra drenaj bırakacak şekilde 8 dikiş attı. 1 şırınga penisilin ve 1 şırınga ağrı kesici yaptı. Çok sert bir köpek olan Arap'ın ilk defa inlediğini duydum. Kaldıki yaralıyken bile inlememişti. Veteriner köpeğimizin iyi olacağını söyledi ve İstanbula dönüşe geçtik. Yolda benzin için duruğumuzda Arap kendine gelmiş mi diye bakmak istedim. Ve işte o acı an. Arap ölmüştü... Olası ihtimaller ; Aşırı kan kaybı , ilaçların köpeğe dokunması veya yavaş seyreden bir iç kanama durumu imiş. Ama sonuçta Arap da artık yoktu. 

3 sezonda 4 usta köpeğimizi verdik. Lisko ve Arap'ın soyundan yavru alamadık. Paytak zaten Tomy'nin yavrusuydu. Tek usta köpeğimiz 6 yaşındaki Mayk şükür ki hala bizimle. Tomy nin diğer yavruları Küçük Tomy, Tony ve Coş 1 yaşındalar. Ustalıklarına az kaldı. Ve 9 aylık olan Tino ile Cino kardeşler.

Tüyünüz kadar ömrünüz olsun...

Babam'ın çok inandığım ve her seferinde tüylerim diken diken olarak söylediğim bir lafı vardır: " Domuz köpeği emanettir." diye.

Tanrım emanetlerini sana geri verdik. Bize onlarla geçirttiğin zamanlar için teşekkür ederiz...


Bu makaleyi paylaş
Sosyal Paylaşım: Facebook Google Tweet This
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook Beğen:
YorumYorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

AL jQ comments Fusion @ AnnetLab © 2011-2012

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.