Facebook Sayfamız

Anket

Domuz Avında Kullandığım Tüfek,

Yivsiz Av Tüfeği
Yivsiz Av Tüfeği
75% [6 Oy]

Yivli Tüfek
Yivli Tüfek
25% [2 Oy]

Oy: 8
Oy vermek için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.
Başlama Tarihi: 08.01.14

Başarılı Trofe Fotoğrafları için İpuçlarıYazdır

Avatar

Başarılı trofe fotoğrafları çekmek.

Vurduğunuz avın ve avın başında kendinizin kaliteli fotoğraflarını çekmek, o avla ilgili anların en kesin anısını saklayacaktır. Bu tarz çekilmiş mükemmel fotoğraflar, o anıyı anlatırken başlıbaşına trofelerdir aynı zamanda. Az insan trofenizi görürken, çok daha az insan o av esnasında yanınızda olacaktır. Bu fotoğraflar avınızı ve trofenizi diğerlerine aktaracak elinizdeki en değerli şeyler olacaktır!

En iyi av fotoğrafı nasıl çekilir

Bu liste, trofe fotoğraflarınızın yüksek kalitede olabilimesi için, dikkat edilen detaylardan oluşturulmuştur. Anılarınızı saklarken kaliteli fotoğraflar sonsuza dek kalıcı en önemli yardımcılardır.

#1. Bir trofe fotoğrafı, canını size vermiş bu güzel hayvana saygılı bir şekilde çekilmelidir.

#2. Trofe başında, değişik pozlardan ve açılardan çekilmiş en 12-24 kare çekin. Daha sonra içlerinden en beğendiklerinizi bulacaksınız.

#3. Hayvanı yüzmeden, hayvandan herhangi birşey eksiltmeden önce fotoğraflarınızı çekin.

#4. Eğer hayvanı etiketlemeniz yada işaretlemeniz gerekiyorsa yasal açıdan, fotoğraflarda bu etiketlemenin çıkmamasına özen gözsterin.

#5. Hayvanın fotoğraf için uygun bir alanda olmasına özen gösterin. Alanda arkaplan çok sık ise, veya hiç ışık almıyor ise, hayvanı daha uygun bir yere taşıyın ve öyle fotoğraflayın. Kendinizi fotoğraf çekmek için aceleye sokmayın, aksi halde fotoğraflar hayal kırıklığı olacaktır.

#6. Hayvanı düzgün bir pozisyona sokun. Safari stili, yataklama stili veya yandan ayakları nizami bir şekilde pozlandırın.

Trofe fotoğrafı nasıl çekilir

#7. Hayvan derli toplu olsun. Hayvanın yüzündeki kanı temizliemeye çalışın. Burundaki kanı herhangi bir bitki yaprağı ile alın. Dili dışarı sarkmışsa ağzının içine geri sokun, olmuyorsa dilini kesin. Mümkün mertebe canlı haline benzetmeye çalışın.

#8. Fotoğrafta hayvanı çevreleyen etrafın farkında olun, güzel bir kare olması için temizleyin. Dikkati dağıtacak, çubuklar, dal parçaları, otlar hayvanın önünden kaldırılmalıdır. Sırtı çantaları, yerlerde duran veya dallara asılmış montlar veya ekipman fotoğraf içinde olmasın. Bunlar dikkati hayvandan alacaktır.

Trofe fotoğrafı çekme teknikleri

#9. Hayvanın üzerine oturmayın, hayvanın üstüne basmayın. Hayvanın önüne oturmayın. Ya arkasına, yada yanına doğru yer alın ve hayvandan çok yüksekte durmayın. Bu anca fotoğrafta sizi baskın gösterecektir, amaç trofe fotoğrafı ise en önemli obje trofe olmalıdır.

#10. Hayvanın kafasını canlı gibi, huzurlu görünecek şekilde dik olarak yerleştirin. 

#11. Eğer yay kullanılmış ise avda, yay ve okların mutlaka fotoğraf karesi içinde olmasına özen gösterin. Ok, yay veya tüfeği fotoğraf karesine alırken, bunların hayvanın önünde olmadığından emin olun. Eğer trofenizin boynuzları var ise, bunlar boynuzlarla temas etmesin. Kendinizin geride olduğu kadar tüfeğinizde, okunuzda geride olsun. Tüfeğinizin namlusu trofenize, fotoğrafçıya yada size dönük olmasın.

Trofe fotoğrafları çekim ipuçları

#12. Eğer trofenizin boynuzu var ise, boynuzların fotoğraf makinesine en yakın obje olmasına dikkat edin.

#13. Boynuzları tutmak zorunda kalmamak için kafayı pozisyonlayabilir, yada boynuzları dik tutmak için ince bir sicimle bağlayabilirsiniz. Eğer siz kendiniz tutacaksanız, kol mesafesinde, üstten veya yandan tutun. Tutuş pozisyonunuzda boynuzlarla minimum temas olmasına ve boynuzların görünümünün engellenmemesine dikkat edin.
#14. Trofeniz yaban domuzu ise ve azıları varsa, ağız içine ince ama sağlam bir dal parçası koyarak dişlerin görünmesini sağlayabilirsiniz.

#15. Fotoğraflar hayvanla aynı hizadan veya daha aşağıdan çekilmelidir. Gerekirse fotoğraf makinesini yerle bir hizada kullanın. Yere yatmanız gerekiyorsa yatarak çekim yapın.

#16. Gölgelerin avcının veya hayvanın yüzünü karartmamasına dikkat edin. Ters ışığa yakalanmayın. Gerekirse flaş kullanın. Avcının şapkası varsa, yüzünü kapamayacak şekilde takması sağlanmalıdır.

#17. Boynuzlu bir trofe is ufuk çizgisi ile hizalamaya çalışın yada kontrast yapabilecek bir arkaplan seçin ki boynuzlar alenen belli olsun.

#18. Hayvanın güçlü özelliklerini ön plana çıkartacak fotoğraflar çekmeye çalışın. Yaban domuzu azılı ise dişlerin vurgulanmasını, yaban keçisinin boynuzları kalınsa fotoğrafta çıkabilecek yakınlıkta olmasını sağlayın.

#19. Eğer trofe fotoğrafaınızı çekmek , trofe avınızı vurmak kadar zor değilse, birşeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir!!!

#20. Avınızın her anında fotoğraf çekmeyi unutmayın. İz keserken bile! Trofe fotoğrafları çekmek tüm avı kapsamaz. Tüm anları fotoğraflar iseniz trofenizin o muhteçem hikayenizi görsel bir sunum halinde paylaşmanızı sağlar.

#21. GÜLÜMSEYİN!!!!

Güzel av fotoğrafı nasıl çekilir

Orjinal Yazı : Lance Crowther

Kaynak: Timberland Outfitters Avcı Rehberi El Kitabı, Arizona, ABD 


Bu makaleyi paylaş
Sosyal Paylaşım: Facebook Google Tweet This
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook Beğen:
YorumYorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

AL jQ comments Fusion @ AnnetLab © 2011-2012

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.