En Son Ziyaretçiler

Facebook Sayfamız

En Yeni 5 Haber

Avcının Temel Atış Pozi...
Gönderen: Hunter - 05.09.15
Remington Model 700 Üretim...
Gönderen: Hunter - 13.09.14
Tüfek Dürbünleri ve Niş...
Gönderen: Hunter - 12.09.14
Federal Truball Vital-Shok ...
Gönderen: Hunter - 18.02.14
.300 Winchester Magnum Kalibre
Gönderen: Hunter - 03.02.14

Ziyaretçiler

Bugün:297
Dün:675
Son 1 Hafta:297
Bu Ay:6,229
Bu Yıl:159,843
Toplam:878,297

Kısa Mesajlar

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

kunt312
16-08-2018 09:18
güncel borsa canlı ekranı ile sitemizden borsa verilerini anlık öğrenebilirsiniz.

Hunter
02-04-2018 14:15
Arkadaşlar site bu aralar yoğun saldırı altında olduğu için üyelik aktivasyonları biraz geç yapılmaktadır. Anlayışınızı rica ederiz. Rastgele..

msavsa
26-09-2014 10:15
Herkese Rastgele...

kirtunc
23-02-2014 00:18
Muratcım sana da rasgele slm.

Hunter
18-02-2014 15:59
Sevgili avcı ağabeylerim, kardeşlerim: Sitedeki yeniliklerden ve yazılardan haberdar olmak için lütfen üye olunuz. Üyeler tüm güncellemelerden ve duyurulardan anında haberdar olurlar.

Kısa mesajlar arşivi

Anket

Domuz Avında Kullandığım Tüfek,

Yivsiz Av Tüfeği
Yivsiz Av Tüfeği
75% [6 Oy]

Yivli Tüfek
Yivli Tüfek
25% [2 Oy]

Oy: 8
Oy vermek için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.
Başlama Tarihi: 08.01.14

Minnet ve Anma

Murat Balcı'yı saygı ile anıyoruz.

Usta avcı

Murat Balcı'yı

saygı ile anıyoruz.

En Çok Okunan 5 Haber

Tek Kurşunlar, Sabot Kurş...
Gönderen: Hunter - 31.01.14
Okunma - (73743)
Yaban Domuzu
Gönderen: Hunter - 07.01.14
Okunma - (26273)
En iyi Tüfekler: 10 Muhte...
Gönderen: Hunter - 08.01.14
Okunma - (18803)
.300 Winchester Magnum Kalibre
Gönderen: Hunter - 03.02.14
Okunma - (12949)
Browning Maral - Yeni Nesil...
Gönderen: Hunter - 14.01.14
Okunma - (12799)

Avcının Temel Atış PozisyonlarıYazdır

Avcılık

AVCININ TEMEL ATIŞ POZİSYONLARI

Bu pozisyonları orduda ve yarışmalarda kullanmaya başladığım zaman üzerinden birçok yıl geçti. Ve tabiki çoğumuz bu pozisyonların bazılarını hiç bir zaman kullanmadık bile.
Öte yandan, ben bu pozisyonları sıklıkla av esnasında uyguladım ve denedim.
Hepimizin bildiği gibi bu pozisyonlar yeni kurallar ve eğitmenler tarafından sayısızca değişiklik görmektedir. Kendimizde bunları zaten sürekli modifiye ediyoruz yada deniyoruz. Ama yine de tüm avcıların bu temel pozisyonları iyi derecede bilmesi gerektiği ve her avcının bu pozisyonları en az refleksleri kadar iyi kullanacağı hale getirene kadar pratik yapması kanaatindeyim.


Yatarak Nişan Alma

Yatarak Atış Pozisyonu

Yatış pozisyonu basitçe anlatılırsa tüfeğin arkasında yatmaktır. İki dirsekte tam olarak yerde olmalıdır, tüfeği destekleyen dirsek tam tüfeğin altında olmalıdır. Gerisi sizin kendiniz için en rahat pozisyonu almanızdır.
Klasik yatış pozisyonunda vücut belli bir açıda durur. Sağlak içindir soldadır, solaklar için sağdadır. Daha modern yatış pozisyonunda vücut tamamen tüfeğin arkasındadır ve güçlü tarafınızın bacağı biraz büküktür.
Merada veya poligonda ayakta iken hedefinizi seçmekten başlayın. Tüfek askısı varsa bolluğu kolunuza sarın ve hedefinizi gözden kaçırmadan yatış pozisyonuna geçin. Gözlerinizi kapatın.

Açtığınız zaman hala hedefe nişan alıyor olmalısınız. Eğer hedefiniz nişanda değilse, pozisyonun almanız yanlıştır.
İyi bir eğitmen yada arkadaş, nişan aldığınız anda hafifçe namluyu tekmeleyebilir. Eğer her darbeden sonra hedef tekrar nişanınıza giriyorsa vücut yerleşiminiz ve pozisyonunuz iyidir. Eğer girmiyorsa, pozisyonunuzu düzeltmeniz gereklidir.

Çanta veya Bipod ile Yatarak Nişan Alma

Yatarak Destekli Atış Pozisyonu

Klasik yatış pozisyonunu yapmak muhteşemdir. Fakat sağlam bir vücut pozisyonu ile yatarken tüfeğin ön tarafını bir çanta veya bipod veya herhangi birşey ile desteklerseniz neredeyse sıfırlama sehpası rahatlığına ulaşabilirsiniz.
İki yorum. Birincisi, ben yatarak atış yaparken tüfeğin ön tarafını herhangi birşeyle desteklediysem; geneldeki poligonda sıfırlama için kullandığım sehpada uyguladığım atış tekniğini biraz değiştirerek, desteklemek için kullandığım eli tüfeğin el kundağında tutmak yerine dipçiği omzuma daha da yapıştırmak için kullanıyorum. Belki sizin için çok faydalı olmaz ama ben denemenizde yarar var derim.

İkincisi, tüfeğinizi katı bir madde (taş, sert ağaç gövdesi, kaya...) ile desteklediğinizde tüfeğin o maddeye direk temas etmediğinden emin olun. Bir kaya veya yıkılmış ağaç gövdesi mükemmeldir ancak bir çanta gibi olmadığı için ya tüfekle arasına bir şapkayı kıvırarak koyun, yada o nesneyle tüfeğinizin arasına elinizi koyun. Bu yorum bundan sonraki bütün pozisyonlarda da geçerlidir.

Oturarak Atış Pozisyonu

Oturarak Atış Pozisyonu

Yatarak atış şu ana kadar en stabil ve ustalaşması en kolay pozisyondur. Fakat muhtemelen merada avla sizin aranızda zeminde bulunan otlar, çalılar ve objeler dolayısıyla en az kullanılacak olan da yatarak atış pozisyonudur. Yani biraz daha yüksekte durmak zorunluluğu çoğu zaman gereklidir.

Düzgün bir oturarak atış pozisyonunda ustalaşılması çok zordur ve çok pratik ister. Ve düzgün yapmak için çevik ve esnek olmanız önemlidir. En sabit oturarak nişan alma pozisyonu: ayaklar çapraz, vücut hedefe 45 derece, ayak bilekleri yere düz yapışmalıdır. Diğer herşeyle beraber tüfeğin askısını bileğinize dolamanız gerçekten yardımcı olur.
İşte şimdi çetrefilli noktaya geldik. İdeal olarak, belden itibaren öne doğru eğilirsiniz ve dirseklerinizi dizlerinize yaslarsınız, direk dizlerinizin üzerine koymazsınız. Kabul ediyorumki bu biraz daha zordur. Alternatif olarak, ki kolay ve hızlıdır, hele bir de ortayaş göbeği de varsa, dizler yukarıda, ayaklar yere düz basarken, bacaklar da 45 derece açıkkende oturarak atış pozisyonu alınabilir ama ideali değildir.

Bu ikinci o pozisyon o kadar sabitletmez tüfeği. Ama sizde akrobat olmak zorunda değilsiniz illaki idealini yapmak için!

Düzgün oturuş pozisyonu alındığında, gez ve arpacık hedef üzerinde muhteşem doğrultularındadır. Ve atış eli neredeyse tetiği kibarca çekmekten başka birşey yapmaz. Vücudunuzun pozisyonu doğru mu değil mi anlamak için, yatarak atıştaki sistem geçerlidir.
Tüfeğin tamamen boş ve güvenli olduğunu garantileyerek, en iyi oturuş pozisyonuna geçin ve bir hedefe nişan alın.
Birilerinin tüfeği arkaya doğru itmesini sağlayın tepme gerçekleşmiş gibi. Normal pozisyonunuza döndüğünüzde hedef yine nişanınızda olmalıdır. Eğer değilse muhtemelen kalçanızdan biraz daha açınızı ayarlamanız gerekiyordur.


Tüfek Askısı ile Destek

Tüfek Askısı Destek Pozisyonu

Tüm pozisyonlar tüfek askısı ile güçlendirilebilir. Askı sabitliği arttırmak için izometrik basınç yaratmada kullanılır. Askı destekleyen el bileğinin alt kısmında bir tur dolanarak ve gerdirilerek sağlanır.
Bu tekniği merada birçok zor atışta gerek yatarak gerek oturarak pozisyonlarında denedim. Bu artık tarihe karışmış bir sanat gibi bugün. Ama eski tip askılarda çok daha rahat ve kolay uygulanabiliyordu. Ama hala yeni nesil askılarda da uygulanabiliyor.

Sabitlik en yüksek dereceye en hızlı şekilde bu sistemle sağlanabilir.
Eğer avı yüksek kamuflaj ve yakın takip ediyorsam genelde askıyı çıkartır ve cebimde taşırım. Çünkü askı da takılmaya sebebiyet verecek, ses çıkarabilecek malzemelerden biridir. Ama genelde tüfek askısı her zaman kullandığım bir aksesuardır ve 40 yıllık alışkanlıkla tüm pozisyonlarda askıdan destek alırım.
İşte yapma yöntemi. Askı omuzda taşımak için yeterli bollukta iken, atış eliniz ile tüfeği tutun ve destekleyici elinizi ve kolunuzu tüfekle askı arasına sokun. Sonra bileğinizden hemen biraz altını askının etrafında bir kere dolayın. Sağlaklar, destekleyici sol elle saat yönünde dolayın.

Solaklar, sağ destekleyici elleri ile saat yönünün tersine dolayın.

Destekleyici elinizi el kundaığına getirin, genellikle askının ön tarafındaki tutamağının hemen arkasına, ve pozisyonunuzu alın. Askı vücudunuzla tüfeği sıkılaştıracaktır, ve elde edeceğiniz sabitleme inanın sizi şaşırtacaktır.
Her zaman en rahat omuz taşıma ayarı ile askı destek ayarı arasında bir taviz vardır. Ben benimkini nişan alırken destek için kullanabileceğim şekilde ayarlarım. Size de tavsiye ederim!

Diz Üstü Atış Pozisyonu

Diz Üstü Atış Pozisyonu

Diz üstü atış pozisyonu oturarak atış kadar sabitlemez tüfeği belki, ama çok daha hızlı nişan alırsınız ve ayakta atmaktan çok daha iyidir. Pozisyon almak sadece basitçe askı desteğine geçiş ve yere çömelmeyle gerçekleşir. Zayıf tarafın dizi ve ayağı hedefe bakmalıdır. Destekleyici elin dirseği direk olmamakla beraber dizin üzerindedir. Direk koyarsanız atışta kayabilir.

Güçlü yanınızın bacağı yaklaşık 90 derecede olmalıdır, diz yerdedir. Yine çevikliğinize ve esnekliğinize bağlı olarak, ya ayağınız tamamen yere düz temas ederken o ayağın üzerine oturursunuz, ya da ayak parmaklarınız yere paralelken topuğunuzun üzerine oturursunuz.

Diz çökerek atışta, atışı yapan eliniz dipçiği omzunuza itmelidir, fakat yinede ana destek; askıdan güç alan kolunuzdan gelmelidir.

En iyi formu muhtemelen atış yapan dirseğin yatay olarak dışarıda olmasıdır. Ama bir dakika biz olimpiyatta madalya peşinde değiliz, AVLANIYORUZ! Yani bunu kendi pratiklerinizde sizin için en rahat ve uygun olanı bulunca belirlersiniz. Bulduktan sonra, tek diz üzerine en hızlı pozisyon alana kadar pratik yapın!

Diz üstü atış pozisyonu sizi oturarak atış pozisyonundan birazda olsa yukarıda tutar. Bu da önemlidir. Ama en önemlisi hızlı atış yapmak gerektiğinde en çabuk alabileceğiniz pozisyondur çünkü ayakta atış yaparken nefesiniz diz üstü atıştan daha çok etkiler isabet oranınızı.

Tüm bu pozisyonlar pratik ve antrenman gerektirir. Fakat bir kez alıştınızmı, diz çökerek atışa neredeyse anında geçebilirsiniz.

Çapraz Ayak veya Tripodlar Diz Üstü Atış

Dizüstü Destekli Atış Pozisyonu

Diz üstü atış çok iyi bir pozisyondur ama eğer yüksek bir çapraz ayak, yüksek bir bipod veya tripod arkasında diz üstü atış yapacaksanız bu daha da iyidir.
Temel pozisyonları severim ve kullanmaktan çekinmem. Ama yinede her zaman önceliğim tüfeği sabit bir yere dayayarak atıştır.

Buradaki amaç alternatiflere sahip olmaktır. Sabit bir yere dayanmış tüfekle atış, tüm desteksiz pozisyonlardan iyidir. Bu bağlamda eğer sağlam bir yere tüfeğinizi dayama şansınız var ise, temel atış pozisyonlarını baz alarak onları modifiye etmekten asla çekinmeyin.

Ayakta Atış

Ayakta Atış Pozisyonu

Ayakta atış tüm bu yukarıda saydığımız pozisyonlardan sonra en sabitlenmeyen atış pozisyonudur. Eğer ava atışta başka bir alternatif varsa ayakta atıştan vebadan kaçar gibi kaçın. Öte yandan, bazen ayakta atıştan başka bir seçenek yoktur.

Bazen başka hiçbir şey yapmaya zaman yoktur. Bitki örtüsü, hayvanın pozisyonu başka bir seçenek bırakmaz. Ayakta atış en zor pozisyon olduğu gibi , eğer avda başka bir alternatifiniz varsa kullanmamanız gereken pozisyondur. Yine de olası ihtimaller için çok iyi pratik yapılmalıdır!

Düzgün bir ayakta atış pozisyonunda, destekleyici el zayı yanınızın ön bel tarafından destek alır. Bu arada aklınızda tutun ki, ayakta atış avdan yana avantajlı pozisyondur, sizden yana değil.
Ancak ve ancak çabuk olmanız gerektiği için veya atış şansınızı kaçıracağınız için kullanacağınız bir pozisyondur.

Yakın mesafede yapabilecek olmanız gereken bir atıştır.
İşte burada tüfek askısından destek muhteşem faydalar gösterir doğru yaparsanız. Bileğinize askıyı dolayın , ayağınızı sabitleyin ve atışınızı yapın. İdeal olarak, destekleyici ( zayıf yanınızın) ayağınız hedefi gösterir şekilde olmalıdır. Ayak açıklığınız omuz açıklığınız kadar olmalıdır ve birbirlerine 90 derece olmalıdır.
Dipçiğin tam oturması diğer tüm pozisyonlardan daha çok ayakta atış pozisyonunda gereklidir. Yanağınız dipçiğe yapışık olmalıdır.

Destekleyici kolunuzun dirseği, tüfeğin altına girebildiği kadar girmelidir. Ve atış kolunuzun dirseği ise yatay olmalıdır ki atış kolunuz dipçiği omzunuza çekerken baskı gücünü maksimuma çıkartabilin.
Askınızın gevşek veya bol olmaması, göğsünüze doğru olan  baskıyı biraz daha arttırır ve biraz izometrik basınç yaratarak tüfeği sabitlemenize yardımcı olur.

Geri kalan herşey size ve pratik yapmanıza kalır.

Sopalarla veya Taş Üzerinden Ayakta Atış

Ayakta Destekli Atış Pozisyonu

Üç ayaklı atış sopaları artık neredeyse Afrika'da standarttır. Sizi kısa boylu çalılardan veya engebeli zemin arazilerinden kurtarır. Ve ayrıca bir sopa üzerinde atış yapmak ayakta desteksiz atış yapmaktan kat be kat daha iyidir. Ben atış sopalarını seviyorum. Ve bol bol antrenman yapıyorum, her zamanda tüfek kılıfımda bir atış sopam vardır.
Sizin ayakta rahat atış menzilinize ne olursa, sopa ile ayakta atış bu menzili ikiye katlar inanın bana. Bu ikiye katlanmış menzilide ikiye katlamak için bazı numaralar var tabi. İkinci bir sopa kullanmak, veya arkadaşınızın sopaların ayağını sabitlemek için tutması gibi.
Aynı zamanda merada bazen doğal olarak kullanabileceğiniz tüfeğinizi dayayabileceğiniz destekler her zaman karşınıza çıkabilir.
Rastgele...

Kaynak: .http://www.petersenshunting.com/tips-tactics/basic-shooting-positions-every-hunter-should-master/

Yazan: Craig Boddington

Çizimler: Joe Mahler


Bu haberi paylaş
Sosyal Paylaşım: Facebook Google Tweet This
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook Beğen:
YorumYorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

AL jQ comments Fusion @ AnnetLab © 2011-2012

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.