En Son Ziyaretçiler

Facebook Sayfamız

En Yeni 5 Haber

Avcının Temel Atış Pozi...
Gönderen: Hunter - 05.09.15
Remington Model 700 Üretim...
Gönderen: Hunter - 13.09.14
Tüfek Dürbünleri ve Niş...
Gönderen: Hunter - 12.09.14
Federal Truball Vital-Shok ...
Gönderen: Hunter - 18.02.14
.300 Winchester Magnum Kalibre
Gönderen: Hunter - 03.02.14

Ziyaretçiler

Bugün:322
Dün:675
Son 1 Hafta:322
Bu Ay:6,254
Bu Yıl:159,868
Toplam:878,322

Kısa Mesajlar

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

kunt312
16-08-2018 09:18
güncel borsa canlı ekranı ile sitemizden borsa verilerini anlık öğrenebilirsiniz.

Hunter
02-04-2018 14:15
Arkadaşlar site bu aralar yoğun saldırı altında olduğu için üyelik aktivasyonları biraz geç yapılmaktadır. Anlayışınızı rica ederiz. Rastgele..

msavsa
26-09-2014 10:15
Herkese Rastgele...

kirtunc
23-02-2014 00:18
Muratcım sana da rasgele slm.

Hunter
18-02-2014 15:59
Sevgili avcı ağabeylerim, kardeşlerim: Sitedeki yeniliklerden ve yazılardan haberdar olmak için lütfen üye olunuz. Üyeler tüm güncellemelerden ve duyurulardan anında haberdar olurlar.

Kısa mesajlar arşivi

Anket

Domuz Avında Kullandığım Tüfek,

Yivsiz Av Tüfeği
Yivsiz Av Tüfeği
75% [6 Oy]

Yivli Tüfek
Yivli Tüfek
25% [2 Oy]

Oy: 8
Oy vermek için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.
Başlama Tarihi: 08.01.14

Minnet ve Anma

Murat Balcı'yı saygı ile anıyoruz.

Usta avcı

Murat Balcı'yı

saygı ile anıyoruz.

En Çok Okunan 5 Haber

Tek Kurşunlar, Sabot Kurş...
Gönderen: Hunter - 31.01.14
Okunma - (73743)
Yaban Domuzu
Gönderen: Hunter - 07.01.14
Okunma - (26274)
En iyi Tüfekler: 10 Muhte...
Gönderen: Hunter - 08.01.14
Okunma - (18804)
.300 Winchester Magnum Kalibre
Gönderen: Hunter - 03.02.14
Okunma - (12949)
Browning Maral - Yeni Nesil...
Gönderen: Hunter - 14.01.14
Okunma - (12799)

Avda Hayati Vuruşlar YapınYazdır

Avcılık

Birçok avcı elinde bu gibi güçlü kalibreler varken tetik çektiği anda işi bitireceğini düşünüyor. 

Şimdi ilk başta ilk soruya gelelim en iyi büyük av kalibresi nedir? Benim açımdan birkaç popüler kalibreden bahsedecek olursak, .30 kalibre seçenekleri ve 7mm ailesi ideal çaplardır. Ama hemen ardından şunu belirteceğimki hangi kalibre seçilirse seçilsin, hiçbiri iyi yerleştirilmiş bir isabetle kıyaslanamaz. Eğer gerçekten ateş ettiğiniz avınızı elde etmek istiyorsanız, iyi bir isabet, düzgün yerden bir vuruş herşeydir. Kalibrenizden, mermi çekirdek ağırlığından, hızından ve hatta merminizin balistik katsayısından bile daha önemlidir. Size tavsiyem, tek atışlık bitirici avcılık istiyorsanız, önce merminizi isabet ettirdiğiniz yere odaklanın.

Avcılığım boyunca görünen o ki, av hayvanları üzerinde yapılabilecek her türlü atışı yaptım ve geri dönüp düşündüğümde peşinden gittiğim şeyi elde edebildiğimi düşünüyorum. Bazı atışlarım çok düşük yüzdelerle hedeflediğim noktalardan çok uzaktı, bazıları da hayvanın olduğu yerde kalacağını tahmin etmeme rağmen metrelerce takiple sonlanan atışlardı.  Kafa atışı, Texas usulu kalp atışı, ön çeyrek atışı ve bunun gibi tavsiye edilen çoğu atışı denedim, birçoğunda başarı da elde ettim. Ama inanınki bunların çoğu standart değildi.

Uzun Mesafe Atışları

Vurduğum Alaska Boz Aysı avımda rehberim bana bir .375 veya daha büyük kalibre getirmemi tavsiye etti. Biliyordumki ağır çapların tepmesinin daha güçlü olması stikrarlı atışlar yapmamı daha da zorlaştıracaktı benim için. Bir kaç hareretli konuşmadan sonra onu .30 kalibremle avlanmaya ikna ettim. Kafa uzağa dönük çaprazlama şeklinde duran ayıya iyi yerleştirilmiş tek atış takibe gerek kalmadan avı noktaladı. 

Araziye çıktığınızda, hayalini kurduğunuz o trofe karşınızdayken işte size iyi yerleştirilmiş bir atış için 6 ipucu.

İpucu #1: Atış Açınızı Bilin

Geniş Açılı Yandan Atış
Bir avcının yakalayabileceği en iyi pozisyon. Av size yandan geniş açılı bir pozisyon bıraktığında, tüm yaşamsal organlara atabileceğiniz hedefler açık ve ortadadır. Bu yaşamsal organlara vuruş yüzdenizi arttırırken büyük ihtimalle de takip gerektirmeyecek kesin bir atış yapmanızı sağlar. Bu açı aynı zamanda ölümcül olan çift akciğer vuruşu verir ki hiç bir hayvan çift akciğer darbesinden kurtulamaz. Ortalama bir geyik te ölüm noktası çapı kabaca 25,5 santim büyüklüğündedir. Eğer silahınızı iyi tanıyorsanız ve iyi pratik yaptıysanız bu 25,5 santimetre size yeterli hata payını bırakır. Bu pozisyon tetik çekmeden önce yakalamaya çalışmanız gereken bir pozisyondur ve size çok büyük başarı imkanı sağlar.

Ön Cepheden Vuruş
Ön Cepheden Vuruş

 

 

 

 

Şimdi figüre bakalım. Bu açı ön cepheden vuruş olarak addedilir. Bu açı aslında yandan vuruş pozisyona göre atış yapacağınız ölüm bölgesini 3 te 1 oranından fazlaca daraltır. Sizinle yüzyüze kalmış bir ava kusursuz ve kesin bir ölümcül vuruş yapmak hayli zordur. Bu atışı yaparken tüfeğiniz ile tam bir uyum içinde olduğunuza ve yakın mesafede olduğunuza emin olun derim. Çünkü ön cepheden yapacağınız vuruşlarda ölüm noktası, 8 - 9 santimetre çapındadır. Bu atışa yapılan girişimi çok sık gördüm ve çoğunda hayvan yaralandı ama yürüdü. Figürdende göreceğiniz gibi tekrar söylüyorum küçük bir ölüm noktası durumu söz konusu iken, bir kere daha düşünüp hayvanı yanlamaya çalışmanızda ve daha geniş bir atış hedefine sahip olmaya çalışmak tercih edilebilmelidir.

 

 

Kafa Uzağa Dönük Çaprazlama Vuruş

Kafa Uzağa Dönük Çaprazlama AtışBu benim büyük avda favori pozisyonumdur. Bu pozisyon fotoğrafta da göreceğiniz gibi tüm hayati organları görüşe sokarken, merminize de ters omuza derin ilerleme için en iyi açıyı sunar. Geniş açılı yandan atış size daha büyük ölüm noktası hedefi sunarken, bazı büyük avlarda omuzun hayati organları koruduğu tecrübe edilmiştir. O vuruşlar için omuz kemiklerin kırılması gerekir. Bu sebepten kafası uzağa dönük çapraz duran ava atış daha garantilidir diye düşünüyorum. Çaprazlama atışlarda ölüm noktası çapı yaklaşık 25 santimetreye kadar çıksada ortalama 12 santimetre çapındadır. Eğer hafif çapraz duruyorsa hayvan, yeşil ışık sizindir, tüm hayati organlar görüş açınızda olacaktır.

 

Kafa Avcıya Dönük Çaprazlama Vuruş
Bu zor bir vuruş pozisyonudur ve mümkün mertebe bu pozisyonda atış yapmaktan kaçınılmalıdır. Bir hayvan kafası size dönük çaprazlama duruyorsa, en çok omuz bölgesi önünüzdedir. Bu çok büyük ihtimalle sekmeye sebep verecektir. Yaralı gönderilen veya kaybedilen en çok hayvanı bu atış pozisyonu ile vurulanlarda gördüm. Eğer size hafif çapraz olarak dönükse hayvan çok iyi muhakeme yapmanız gerektiği inancındayım. Ben hala yan dönmesini beklemenizi tavsiye ederim.

İpucu #2: Hayati Organların Yerini Bilin 
Mükemmel atışı yapacaksanız hayati organların yerini bilmeniz gerekir. Bu hayvandan hayvana değişiklik gösterir, örenğin Kuzey Amerika beyazkuyruğu veya katır geyiği için hayati organlar hemen ön omuzun arkasındadır. Eğer Afrika'ya ava gidiyorsanız, buradaki geyik ve antilop türlerinin biraz farklı olduğunu görebilirsiniz. Kudu da dahil olmak üzere bir  çok türde hayati organlar ön omuzdan biraz geride ve yukarıda yer alır. Ava çıkmadan önce vuracağınız av için hayati organların yerini araştırmak kısa ve zahmetsiz bir iştir, ama mükemmel atışınız için büyük rol oynar. Artık google varken bu gibi şeyler elimizin altında. Böylece atışınızı nereye yapacağınızı bilerek, avınızı garantileyebilirsiniz.

İpucu #3 - Adrenalin ve Heyecan Seviyenizi Kontrol Altında Tutun
Birçok avcı trofeyi gördüğü anda atış yapmak için aceleye girer. Atacağınız ilk atış kamp ateşi başında övünme hakkınıza doğrudan bağlıdır. Heyecan ve hırsla acele yapılan bir atış, hedefi kaçırmaya yöneltir. Yanımızda bir avcı veya rehber varken bu dışarıdan telkin ve tavsiye almak için iyi bir durumdur özünde. Av videolarının çoğunda rehber avcının "Bekle, Bekle, Bekle" dediğini sürekli duyarız. Bu avcıya sakinleşme ve iyi bir atış yapmak için odaklanma imkanı verir. Pekiyi ya yalnızken? Kendinizi doğru vuruş yerleştirme ve avınızın anatomisi konusunda eğitmeniz, trofenin büyüklüğüne odaklanmak yerine, size doğru atış için nereyi hedef alacağınız konusuna odaklanmanız imkanını verecektir. Adrenalin salgılamanız yüksekkenki durumları düşünün, spor yaparken yada sinirlendiğiniz zamanlardaki durumları; bu durumlarda kendinizi nasıl kontrol ediyorsanız, ava atış yaparken de aynı kontrolü uygulayın. Bu tek başına atış yaparken hırsınızı kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

İpucu #4: Tüfek ve Mermi Konfigürasyonunuzu Doğrulayın / Emin Olun
Avcılar uzun mesafeli atışlarda bugün, her zamankinden daha fazla özgüven ile araziye çıkıyorlar. Bu avcıarlın çoğu iyi bir tüfeğe uzun mesafelere atış yapma yetisi sağlayan mükemmel bir dürbüne sahipler, ama yine bu avcıların çoğu iyi atış yapma yeteneğine veya bilgisine sahip değiller. Sadece iyi ekipman sahibi olması bir avcıya uzun mesafe av atışlarında başarılı olmasını garanti etmiyor.  Dürbünüzün artikılında  bulunan 500 metre çizgisi sizin 500 metreye kesin bir vuruş yapacağınızı garanti etmez. Eğer pratik yaparken atışlarınızda bunu doğruladıysanız bu atışı yapın. Kullandığınız merminin düşüşünü açısal dakika etkisini tecrübe etmediyseniz bu atışı yapmanız hayvanı yaralama riski yüzünden etik de olmayacaktır. Pratik, pratik, pratik. Anahtar kelime. Daimi olarak ekipmanınızı test edin ve ekipmanınızla pratik yapın.
 

#5: Kullandığınız Merminin Özelliklerini Bilin
Eğer uzun mesafe atışları için özel tasarlanmış bir mermi kullanıyorsanız ve hayvanı çaprazlama gördüyseniz, atış yaparken  umudunuz 200 metrede omuzları kırarark hayati organları hedeflemektir. Fakat bu şans zayıftır. Mermi kemiğe çarptığında sadece mantarlaşıp bölünmeyecek aynı zamanda sekme etkisinede girecektir. Merminizin deformasyon işlemi, balistik katsayısı, çarpma anındaki ayrılma / bölünme bilgileri önemli rol oynar. Öğrenin. Bunu bildiğinizde özellikle büyük av atışlarında kararınızı çok daha akılcı ve doğru olacaktır.

İpucu #6: Sağlam Bir Destekle Atış Yapın 
Hangi açıdan attığınız farketmeksizin, tüfeğiniz ne kadar iyi olursa olsun eğer destekli bir atışı denemezseniz başarı şansınız çok azalır. İyi bir destek ile pozisyon alamıyorsanız atış yapmadan bir daha düşünün. Ben en çok yüzükoyun atış yaparken rahatımdır örneğin, sizinde vardır en rahat atış yaptığınız pozisyonunuz. Sırt çantamı yere koyup yüzü koyun yatarken tüfeğimi çantamla destekleyerek yatarak atış yaparım. Arazi koşulları buna müsait değilse, her zaman yanımda olan atış destek çubuklarımı kullanırım. Teleskopik özellikli bu atış destek çubukları artık taşımak içinde gayet pratik. Çoğu videolarda görürüz destek olarak arkadaşlarının omuzları üzerinden atış yapan avcıları. Size de çılgınca gelmiyor mu? Ne kadar sabit olabilir ki? Artikılınızı bir ışık tüpünün içinde sivrisinek gibi dansederken görerek atış yapılır mı? Yapmayın. Doğru ekipmanla, destek imkanı olan atışlar yapın ve trofenizi elde edin. Bu aynı zamanda etik atışlar yapmanızı sağlayacaktır.

Yaban Domuzu Hayati Organları Görseli

Yaban Domuzu Anatomisi

Eğer zaman harcayıp avlayacağınız hayvanın anatomisini öğrenir iseniz, bir dahaki avda mükemmel atışı yakalamanıza yardımcı olacaktır. Ekipmanınızı ve merminizi iyi tanıyın. Eğer bu bilgilere iyi derecede sahip olursanız, açıya bakmaksızın ekipmanınızın kabiliyeti neticesinde atış yapıp yapmayacağınıza karar vermenizde yardımcı olacaksınız.

Yazan: John Mogle

Kaynak: Hunting Illustrated

Çeviren: Deniz Diren


Bu haberi paylaş
Sosyal Paylaşım: Facebook Google Tweet This
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook Beğen:
YorumYorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

AL jQ comments Fusion @ AnnetLab © 2011-2012

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.